Inseminacja domaciczna w domu
Ten artykuł jest dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie preferują naturalnego sposobu poczęcia.
Należy tu od razu nadmienić, że w żadnym wypadku nie jest to propaganda takiej metody.
Przeciwnie, wierzymy, że najlepiej jest wykonać sztuczne zapłodnienie wewnątrzmaciczne w specjalnej klinice, gdzie jest odpowiedni sprzęt medyczny oraz dostrzegana lepsza zgodność ze wszystkimi zasadami tego procesu.
Niezależnie od tej sugestii, wciąż jest wielu, którzy chcą dokonać tego zabiegu w domu. Często wynika to z faktu, że nie ma chęci pokazywać siebie oficjalnie. Stres, który może wystąpić w klinice, także odgrywa ważną rolę. Koszty są wyższe i, ogólnie rzecz biorąc, wydaje się to zbyt kłopotliwe, aby zorganizować wspólną z partnerem podróż do kliniki.
Można to porównać do tego, jak uczą dziewczyn i chłopaków w szkole na temat niepożądanego wczesnego stosunku płciowego.
Mówi się im o środkach antykoncepcyjnych, wiedząc, że wielu nadal będzie robić swoje.
Powiemy to w podobny sposób: ostrzegamy przed niepożądanym zapłodnieniem w domu, ale na wszelki wypadek rozważymy to w tym sensie, że jeśli są tacy, którzy zdecydują się to zrobić, rozsądniej będzie pokazać, jak należy to zrobić poprawnie i bezpiecznie.
Do wykonania zabiegu potrzebna jest sterylna strzykawka 10 ml bez igły i najlepiej z cewnikiem.
Najlepiej jest kupić kompletny zestaw, który oprócz strzykawki obejmie również testy określające FSH, LH i hCG.
Jedna z opcji takiego zestawu pokazano na rysunku.
Musisz zrozumieć, że w przeciwieństwie do kliniki nie możesz samodzielnie przygotować nasienia – wytworzyć tak zwane „mycie”, oddzielając niepotrzebne składniki oraz mieszając nasienie z przydatnymi dodatkami.
Chociaż ta procedura nie jest warunkiem koniecznym do poczęcia, służy zapewnieniu, że przy szybkim wlewie nasienia nie wystąpią bolesne skurcze macicy. Dlatego konieczne jest wstrzykiwanie płynnym ruchem, imitującym naturalny proces.
Przed opisaniem procedury przyjrzyjmy się fazie przygotowawczej, a mianowicie przeprowadzeniu testów z wykorzystaniem tego lub podobnego zestawu.
1. Test pokazujący poziom FSH (hormon folikulotropowy).
Głównym celem tego testu jest dokładniejsze określenie początku menopauzy.
Wykonanie takiego testu jest zalecane dla kobiet w wieku 30 lat i starszych, u których cykl menstruacyjny występuje regularnie.
Test poziomu FSH składa się z dwóch części i pozwala pokazać stężenie FSH od 25 mm na ml.
Jeśli występują problemy w narządach rozrodczych, test może dać fałszywy wynik.
Badanie przeprowadza się dwukrotnie w odstępie siedmiu dni. Przy czym dzień miesiączki nie jest brany pod uwagę.
Na noc przed testem pij mniej płynu. Rano zbierz mocz w czystym i suchym naczyniu.
Następnie wykonaj następujące czynności.
Wyciągnij pasek testowy z opakowania bezpośrednio przed użyciem. Następnie zanurz pasek w moczu strzałkami w dół i przytrzymaj go przez 10 sekund, przy czym poziom moczu nie powinien przekraczać maksymalnego poziomu oznaczonego „MAX”.
Następnie połóż go na czystej i suchej powierzchni i odczekaj kolejne 5 minut.
Wynik można oszacować już od czterdziestej sekundy, a za 15 minut pojawi się ostateczny obraz.
Podczas testu można zobaczyć różne paski o różnych kolorach – wszystko zależy od poziomu FSH w moczu.
Wynik pozytywny jest brany pod uwagę, jeśli linia kontrolna pasuje do koloru lub jest jaśniejsza niż linia odniesienia. Jak wspomniano powyżej, konieczne jest przeprowadzenie drugiego testu w ciągu tygodnia.
Wzrost poziomu FSH na krótki czas w środku cyklu miesiączkowego jest normalny, ale przedłużony wzrost stężenia hormonów wskazuje na początek menopauzy lub trudności z poczęciem.
Jeśli w tym samym czasie często odczuwasz gorączkę, zmęczenie, drażliwość i obserwuje się nieregularny cykl menstruacyjny, to ponownie potwierdza początek menopauzy.
W tej sytuacji nie da się obejść się bez pomocy ginekologa.
Wynik uważa się za ujemny przy normalnym poziomie FSH.
Wynik uważa się za nieprawidłowy, jeśli:
- w strefie testowej pojawił się czerwony pasek, ale w strefie kontrolnej nie pojawiły się żadne paski;
- paski są całkowicie nieobecne;
W takich przypadkach badanie powtarza się przy użyciu drugiego paska testowego.
2. Test do określenia owulacji.
Ten test jest pod wieloma względami podobny do pierwszego.
Odbywał się również dwukrotnie z okresem 7 dni. Te same zasady dotyczące zbierania moczu oraz takie same działania przeprowadza się za pomocą paska testowego.
Zanurz pasek w moczu na 10-15 sekund uwzględniając znak maksymalnego poziomu „MAX”. Wynik będzie widoczny w okresie od 40 sekund do 30 minut.
Jeśli linia kontrolna jest tego samego koloru lub jaśniejsza niż linia odniesienia, wynik jest pozytywny.
Jeśli po 30 minutach tak się nie stanie – wynik jest negatywny.
Sztuczne zapłodnienie przeprowadza się 2-3 dni przed rozpoczęciem owulacji, a następnie należy go powtórzyć od dwóch do trzech razy co dwa dni.
Podamy przykład.
Załóżmy, że przy 28-dniowym cyklu miesiączkowym owulacja następuje 14 dnia.
Następnie, jeśli zdecydujesz się przeprowadzić sztuczne zapłodnienie trzy razy, zaplanuj go na 11, 13 i 15 dzień. Jeśli dwa razy, to na 12 i 14 dzień.
W celu określenia dnia testu, w zależności od długości cyklu miesiączkowego, możesz skorzystać z tabeli. Aby wyraźnie pokazać zgodność długości cyklu i dnia rozpoczęcia testu, ułożymy je w dwa rzędy.
Długość normalnego cykl miesiączkowego:
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Dzień rozpoczęcia testu:
06 06 07 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Na przykład, jeśli cykl menstruacyjny jest normalny przez 24 dni, zacznij testowanie na 7 dzień itp.
3. Proces sztucznego zapłodnienia.
Tak więc przeprowadzono niezbędne testy, wyznaczono dzień „x”, teraz do akcji dołącza mężczyzna. Musi powstrzymać się od wytrysku od 3 do 7 dni
Jeśli ma partnerkę, to odpowiednio jest zalecany stosunek płciowy. Jest to konieczne, aby plemniki były optymalnie przygotowane – ani stojące, ani przeciwnie, wyczerpane.
Wskazane jest, aby w ciągu ostatnich 3 miesięcy mężczyzna prowadził zdrowy tryb życia.
Specjalny pojemnik jest pobierany z zestawu, mężczyzna sam przechodzi do oddzielnego pokoju. Ważna jest tutaj spokojna atmosfera, aby doszło do tego samego podniecenia, co podczas normalnego stosunku płciowego.
Pozwoli to na wyjście z wytryskiem całej zawartości jąder, które następuje przy normalnym akcie seksualnym.
Następnie należy poczekać około 15 minut na upłynnienie nasienia. Jednocześnie wskazane jest owinięcie pojemnika bawełną lub tkaniną na ten czas, aby jego zawartość nie stało się bardzo zimną, co doprowadzi do dalszych nieprzyjemnych odczuć.
Maksymalny okres, po którym nasienie traci swoje właściwości, wynosi 2 godziny od momentu wytrysku.
Bierzemy strzykawkę, z której usuwamy powietrze. Ciągniemy tłok strzykawki w górę o 2 mm. Nie należy używać smaru, ponieważ może on uszkodzić plemniki.
Po upłynnieniu najcenniejsza część plemników osiada na dnie, dlatego podczas zbierania nasienia najpierw bierzemy górne warstwy, a następnie dolne.
Następnie należy włożyć strzykawkę do pochwy i delikatnie nacisnąć tłok, aby plemniki dostały się do pochwy z jednakową szybkością, jak to ma miejsce podczas poczęcia naturalnego.
Podczas zabiegu i około pół godziny po zabiegu miednica powinna być w stanie uniesionym, w tym celu można na przykład użyć poduszki.
Po wprowadzeniu nasienia wskazane jest przeżycie orgazmu, ponieważ podczas orgazmu ścianki pochwy kurczą się, co pomaga w ruchu plemników.
4. Niektóre szczegóły związane z różnymi zestawami.
Jeśli zestaw ma lustro, należy włożyć go do pochwy. Następnie zacznij powoli otwierać lustro o około dwa do trzech centymetrów. Zablokuj lustro w tej pozycji.
Jeśli zestaw ma przedłużacz, należy go przymocowany do strzykawki i włożyć do pochwy.
Końcówka przedłużacza nie powinna znajdować się zbyt blisko szyjki macicy – pozwoli to uniknąć uszkodzenia podczas zabiegu. Powoli naciska się na tłok.
Uwolnij nasienie u podstawy szyjki macicy, ale nie próbuj uwalniać nasienia bezpośrednio na szyjkę macicy, ponieważ może to czasem prowadzić do wstrząsu szyjki macicy. Zamknij powoli lustro i wyjmij je z pochwy.
Niektóre zestawy zamiast strzykawki obejmują nasadki szyjne z rurkami lub bez rurek.
Przy użyciu nasadki szyjnej nasienie jest osadzane w nasadce, a następnie wprowadzane dopochwowo. Konieczne jest trzymanie nasadki przez około cztery do sześciu godzin, aby dać plemnikom wystarczająco dużo czasu na zapłodnienie.